Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

Jak Wesele to wesele! Narodowe Czytanie w Mosińskiej Bibliotece Publicznej

Organizatorzy:

Mosińska Biblioteka Publiczna

Kiedy:

02.09.2017

Gdzie: ul. Dworcowa 4
62-050 Mosina

Data publikacji: 2017-09-06 11:03:37

Kategoria

Literatura

Tagi

Narodowe Czytanie 2017

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

W jaki sposób można przeczytać dramat Wyspiańskiego, częściowo napisany gwarą, żeby nie zanudzić uczestników wydarzenia? Na świetny pomysł inscenizacji wesela ludowego wpadła Joanna Kaczmarek z DKK. Wystarczyło rzucić hasło: Robimy wesele! by wielu Czytelników biblioteki z niesłychaną fantazją zaangażowano się w wydarzenie. W ruch poszły kostiumy z początku XX wieku, wianki na głowę, bukiety z polnych kwiatów, chochoły, „święci obrazkowi”, kilimy, zapaski, garnce. W ten sposób Mosińska Biblioteka Publiczna włączyła się już po raz piąty w akcję Narodowego Czytania z przytupem, przyśpiewkami, tańcami, wiejskim chlebem ze smalcem, kiszonymi ogórkami i plackiem drożdżowym. Idealną scenerią było patio Mosińskiego Ośrodka Kultury z drewnianymi płotkami, na których pozawieszaliśmy garnki, ozdobiliśmy wieńcami i wstążkami. Dla nas największą radością było spontaniczne włączenie się publiczności w czytanie „Wesela” i tańce do mazurków, oberków, polek. Zaciekawieni mieszkańcy Mosiny zaglądali na przystrojone patio zwabieni nie tylko ogłoszeniami w mediach, ale i osobistym zaproszeniem w sobotni poranek. Państwo Młodzi w krakowskich strojach, Gospodyni i Radczyni wierszem zapraszali na targowisku i rynku wszystkich chętnych, częstując jabłkami z kobiałki. Goście nie zawiedli i jak przystało na prawdziwe wesele, w zabawie uczestniczyło sto osób.

Serdecznie chcieliśmy podziękować za zaangażowanie Joannie – wspaniałej pannie Młodej, bezbłędnie recytującej w krakowskiej gwarze dramat Wyspiańskiego; Marcinowi - malowniczemu Panu Młodemu, który podkręcał poczuciem humoru weselny nastrój; Magdzie – która wyczarowała dla nas  scenerię rodem ze wsi krakowskiej sprzed stu lat (nie mówiąc o naszych wiankach z żywych kwiatów, które były prawdziwym dziełem sztuki); Joli – paradującej we własnoręcznie uszytej stylowej sukni, pani Janeczce - rudowłosej, eterycznej Racheli, czyli poetyckiej Żydówce; pani Oli – jakby wyjętej ze starego filmu Gospodyni z wiejskiej chaty, Wandzie – zażywnej kumoszce ze sznurem korali i w zapasce; Michałowi – Mośkowi z intrygującymi (szczególnie panie) zakręcanymi pejsami i Wszystkim tym, którzy zupełnie bezinteresownie nas wspierali i znosili do biblioteki elementy scenografii, jak kilimy, chusty, korale, a nawet trafiła się nam piękna stara suknia z San Francisco. Osobne podziękowania należą się młodemu wolontariuszowi – Kacprowi!

Mosińskiego Ośrodkowi Kultury i teatrowi BEZ KURTYNY dziękujemy za współpracę, a pani Dorocie Domagale, sołtys z Rogalinka oraz pani Jadwidze Anioła za wypożyczenia przepięknych wieńców dożynkowych.

Zofia Staniszewska

Lokalizacja wydarzenia

Pokaż trasę

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.