Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

"Komandosi z Kalisza – Henryk i Jan Jedwabowie" – wykład Wojciecha Miklaszewskiego

Organizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka

Kiedy:

29.06.2017

Gdzie: ul. Łazienna 6
62-800 Kalisz

Data publikacji: 2017-07-03 12:50:10

Kategoria

Literatura

Tagi

spotkanie w bibliotece

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

W czwartkowe popołudnie 29 czerwca br. zorganizowaliśmy uroczyste spotkanie poświęcone komandosom z Kalisza, Henrykowi i Janowi Jedwabom, w II wojnie światowej żołnierzom I Samodzielnej Kompanii Commando.

Na cmentarzu żydowskim przy ul. Podmiejskiej 21 oddaliśmy hołd przy obelisku upamiętniającym Henryka Jedwaba, Honorowego Obywatela naszego miasta, i jego rodzinę. Wartę honorową zaciągnęli żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca z Zespołu Bojowego B, który dziedziczy tradycję I Samodzielnej Kompanii Commando / 6 Troop 10 Commando, oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej I Samodzielnej Kompanii Commando ze Swarzędza. W imieniu władz miasta Kalisza kwiaty przy obelisku złożył pan Edward Prus, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Goście mieli okazję zapoznać się z ekspozycją poświęconą martyrologii kaliskich Żydów, przedstawioną przez panią Hilę Marcinkowską.

Następnie w Bibliotece Głównej wysłuchaliśmy wykładu pana Wojciecha Miklaszewskiego z Bydgoszczy, historyka wojskowości polskiej i biografistyki, szczególnie w odniesieniu do Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i jednostek specjalnych w II wojnie światowej.

Ponadto zebrani z zainteresowaniem obejrzeli film dokumentalny Michała Bukojemskiego zatytułowany „Komandos”, nakręcony w 1996 roku dla TVP2, ze wspomnieniami śp. Henryka Jedwaba.

Rekonstruktorzy ze Swarzędza zaprezentowali uzbrojenie i umundurowanie ówczesnych polskich komandosów oraz literaturę związaną ze szlakiem bojowym naszych bohaterów.

Adam Borowiak

 

 

Fot.: Marcin Galant, Joanna Wypych, Mieczysław Zaremba

Lokalizacja wydarzenia

Pokaż trasę

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.