Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

"Absolwenci" w bibliotece - spotkanie autorskie z Jerzym Fedorowiczem

Organizatorzy:

Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera

Kiedy:

01.12.2017

Gdzie: ul. Benicka 9
63-700 Krotoszyn

Data publikacji: 2017-12-05 12:51:42

Kategoria

Literatura

Tagi

spotkanie autorskie

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

1 grudnia 2017 roku gościem Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie był Jerzy Feliks Fedorowicz – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, poeta, pisarz, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, senator IX kadencji. Jest również społecznikiem pracującym z niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą, świetnym organizatorem wytrawnym tenisistą, zagorzałym kibicem, kochającym mężem dziadkiem i ojcem. Ukończył studia na PWST w Krakowie. Jako aktor związany z krakowskimi teatrami Rozmaitości i Starym oraz Państwowymi Teatrami Dramatycznymi w Szczecinie.

Występował między innymi w takich filmach jak:

Koncert życzeń jako motocyklista, Pułapka jako żołnierz, Kopernik jako uczony, Potop jako Braun, Znikąd donikąd jako Ren, Noce i dnie jako kolega Tomaszka w Wapiennikach, Spokój jako kolega Gralaka z więzienia, Ocalić miasto jako pracownik poczty stemplujący listy, Pani Bovary to ja jako sąsiad Andrzej, Królowa Bona jako Dzierżawca Mikołaj Wilga, Z biegiem lat, z biegiem dni... jako Żandarm, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy jako Tomek Gierusz, Odlot jako towarzysz Sobol, Dekalog II jako Janek, Pogranicze w ogniu jako kierowca Gienio (odc. 17 i 24), Przygody dobrego wojaka Szwejka jako wachmistrz, Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera, Cztery noce z Anną, jako dyrektor szpitala, Przepis na życie, jako generał, ojciec Beaty, Na dobre i na złe jako Staszek Kalinowski (odc. 555)

W latach 90. był najpierw dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, następnie radnym krakowskiej rady miejskiej i przewodniczącym Komisji Kultury (1994–1998). Od 1998 do 2005 sprawował mandat radnego sejmiku małopolskiego I i II kadencji w którym również przewodniczył Komisji Kultury.

W wyborach parlamentarnych w 2005 z ramienia Platformy Obtwatelskiej został wybrany na posła V kadencji w okręgu krakowskim i był nim przez trzy kadencje. Znalazł się w gronie najlepszych 15 posłów V kadencji w rankingu „Polityki”. Zasiadał m.in. w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Był członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą,

W 2015 uzyskał mandat senatora IX kadencji. W listopadzie 2016 został powołany na funkcję wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską.

Pracuje także z tzw. trudną młodzieżą, m.in. wyreżyserował przedstawienie Romea i Julii w Teatrze Ludowym, w którym zagrali przedstawiciele skinheadów i punków (1991–1992). Był prowadzącym program Zadyma w TVP2.

We współpracy z krakowskimi szkołami wyższymi (m.in. z UJ) przygotował uchwałę ustanawiającą rok 2007 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego jako hołd w setną rocznicę śmierci krakowskiego artysty. Pracuje nad projektem wprowadzenia do uczelni artystycznych kierunku „Terapia przez sztukę”.

Bierze udział w licznych akcjach charytatywnych Fundacji Mam Marzenie, Koliber, Dar Serca i innych. Założył Fundację Teatru Ludowego w Krakowie, działającą w obszarze terapii przez sztukę.

Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. Nagrody Polcul Foundation, Nagrody Wojewody Krakowskiego, Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa, Nagrody Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej, Nagrody CTN „Monar” Kraków (wolontariusz 1996), pierwszej nagrody Prezydenta RP w dziedzinie sztuki dla dzieci i młodzieży (w 2005).

 

Otrzymał odznaczenia

• Złoty Krzyż Zasługi (2001)

• Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005)

• Krzyż Honorowy Republiki Austrii (2004)

Pan Fedorowicz w krotoszyńskiej książnicy spotkał się z czytelnikami jako pisarz. W 2014 ukazała się książka Lodołamacz Fedor, wywiad-rzeka, w którym Jerzego Fedorowicza przepytuje krakowski dziennikarz muzyczny Jarosław Szubrycht.

Natomiast w październiku 2017 roku została wydana publikacja Absolwenci. Rocznik 69 , w której Jerzy Fedorowicz pyta jak ułożyło się życie zawodowe i prywatne, absolwentów rocznika ’69 krakowskiej PWST.

Jest to uczelnia legendarna. Absolwenci rocznika ’69 są znakomitymi aktorami i dyrektorami teatrów: Mikołaj Grabowski, Adam Kopciuszewski, Rudolf Moliński, Janusz Szydłowski, Henryk Talar, Andrzej Bogusz, Marian Dziędziel, Zygmunt Józefczak, Teresa Marczewska, Urszula Popiel, Adam Sadzik, Leszek Teleszyński, Jerzy Trela, Maja Wiśniowska, Wiesław Wójcik i Elżbieta Krywsza-Fedorowicz. Publikacja zawiera również wspomnienia o zmarłej w 2008 r. Halinie Wyrodek. W trakcie spotkania Jerzy Fedorowicz opowiadał na czym polega praca z aktorem, jaką cenę płaci się za uprawianie tego zawodu, w którym wchodząc na scenie w inną postać, przez dwie godziny żyje się cudzymi emocjami. Ile w tym radości i satysfakcji, a ile rozczarowań. Mówił również o swojej pracy z trudną młodzieżą oraz o tym jakie są z tym związane problemy i radości.

Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze. Na spotkaniu można było kupić książkę i otrzymać autograf autora.

Dyrektor i pracownicy Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej dziękują panu Fedorowiczowi za przybycie do naszej książnicy na spotkanie z fanami jego kunsztu aktorskiego i czytelnikami.

Tekst na podstawie strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Fedorowicz

Lokalizacja wydarzenia

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.