Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

Las w słoiku a bajki na kliszy. Edukacja ekologiczna w bibliotece

Organizatorzy:

Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu

Kiedy:

16.12.2017

Gdzie: ul. 17 Stycznia 59
64-360 Zbąszyń

Data publikacji: 2017-12-28 13:26:08

Kategoria

Literatura Dla dzieci

Tagi

bajki na kliszy

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

W sobotę 16 grudnia w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbyło się kolejne czytelnicze spotkanie z cyklu „Bajki na kliszy” projektu „Poczytajnia Malucha”. Przedświąteczny czas okazał się pretekstem do wręczania prezentów-niespodzianek. Przedstawicielka firmy IKEA Industry Zbąszynek, pani Renata Korbanek, wręczyła pracownikom biblioteki nowy przenośny projektor multimedialny, który ma służyć użytkownikom biblioteki, szczególnie tym najmłodszym, podczas imprez popularyzujących czytelnictwo. Drugim prezentem był piękny, żółty fotel do czytania „Strandom” firmy IKEA, który odtąd będzie fotelem „Czytacza” i miejscem spoczynku wszystkich bibliotecznych gości. Nieodmiennie ma kojarzyć się z przyjemnością czytania i wszystkimi magicznymi chwilami spędzonymi w bibliotece. Te dwa niezwykłe prezenty biblioteka otrzymała w ramach projektów społecznego zaangażowania IKEA Industry Zbąszynek, która przyznała bibliotece w tym roku 3 000 zł.

Dzieci, które przyszły z rodzicami i dziadkami na spotkanie z „Bajkami na kliszy”, obejrzały trzy bajki opowiadające o lesie i tym, co w nim magicznego może się wydarzyć, ale na tym nie zakończyły się grudniowe zajęcia. W drugiej części spotkania dzieci, często przy pomocy rodziców lub dziadków, tworzyły miniaturowy las w dużych, czterolitrowych słoikach. Taki las mogły później zabrać ze sobą do domu. Właściwie pielęgnowany „las w słoiku” może rosnąć latami, gdyż pod pokrywką słoika stworzy się z czasem specyficzny mikroklimat – samowystarczalna biosfera. Wszyscy uczestnicy warsztatów, mali i duzi, zgodni ocenili, że warto mieć taki piękny, niezwykły element przyrody we własnym domu.

Materiały do zrobienia miniaturowego lasu zorganizowały pracownice biblioteki  własnym sumptem, robiąc przegląd ogródków przydomowych i rozsadzając doniczkowe rośliny. Mech, który jest pod ochroną, i nie wolno go samowolnie zabierać z lasu, na prośbę biblioteki przywieźli leśnicy ze Stefanowa, bo, jak poinformował pan Stanisław Mai, taki mech pochodzi z terenów zrębu lasu, więc w celach edukacyjnych można go użyć za zgodą leśniczego. O wszystkim tym dzieci na warsztatach zostały poinformowane – podobnie jak o tym, że zabieranie świerku czy sosny z lasu jest niezgodne z prawem i po prostu okropnie nieodpowiedzialne.

W czasie warsztatu był też czas na edukację: pani Renata Korbanek rozmawiała z dziećmi o lesie, o korzyściach, które czerpie z lasu człowiek i potrzebie ochrony przyrody. Jedna z mam, które uczestniczą wraz z dziećmi w „Bajkach na kliszy”, pani Ewa Homan-Kalika, opowiedziała dzieciom o prawidłowym dokarmianiu ptaków w okresie zimowym, a precyzyjniej mówiąc: w okresie, kiedy ptaki dokarmiania potrzebują. W prezencie od rodziny państwa Kalików dzieci otrzymały własnoręcznie zrobione zawieszki z ziarna dla ptaków w świątecznych kształtach razem z instrukcją tworzenia takich „karmników”, a także kolorowanki z wizerunkami popularnych u nas zimą ptaków. Na koniec także Wiktoria i Borys mieli prezenty od firmy IKEA – kolorowe mazaki dla każdego.

I tymi przedświątecznymi akcentami zakończono warsztaty edukacyjno-czytelnicze „Bajki na kliszy”. Następne spotkanie w styczniu.

Anita Rucioch-Gołek 

Lokalizacja wydarzenia

Pokaż trasę

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.