Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

Magdalena Rożek z Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu – "Zasłużona dla Regionu Kozła"

Organizatorzy:

Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu

Kiedy:

23.05.2018

Gdzie: ul. 17 Stycznia 59
64-360 Zbąszyń

Data publikacji: 2018-06-04 10:17:31

Kategoria

Inne

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

Magdalena Rożek pracuje jako starszy bibliotekarz w Bibliotece Publicznej w  Zbąszyniu. To edukatorka, animatorka społeczna, miłośniczka ludowej tradycji, propagatorka folkloru Regionu Kozła. Właśnie została odznaczona wyróżnieniem "Zasłużony  dla Regionu Kozła" wspólnie ze swoim mężem, Krzysztofem Rożkiem, dziennikarzem i artystą, podczas gali Regionu Kozła, która odbyła się w Kargowej 23 maja.

 

O swojej pracy w bibliotece pisze następująco:

„(…) Najbliższa w tej pracy stała mi się kultura ludowa wielkopolski, a w szczególności "Regionu Kozła", czyli miejsca, gdzie mieszkam i pracuję. Mimo że miałam [kiedyś] wcześniej wiedzę teoretyczną o regionie, znałam środowisko muzyków ludowych, bo często z nimi współpracowałam, to nie potrafiłam wykorzystać tej wiedzy w pracy z dziećmi. Dopiero udział w kilku szkoleniach i projektach związanych z tzw. "ludowizną" uświadomił mi, że to wcale nie jest trudne, że robi się to całkiem naturalnie, że wystarczy tylko dobry plan na zajęcia, trochę czasu na przygotowanie pomysłowej oprawy, a reszta dzieje się sama, że dzieci są tak wdzięcznymi i szczerymi odbiorcami tradycji ludowych, że lepszych trudno byłoby znaleźć! Czyli dokładnie tak, jak powiedział Amos Komeński: "Jakie będą początki, takie będzie wszystko".

 

Jeśli nowoczesna biblioteka publiczna ma spełniać także inne funkcje niż gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, to dzięki takim osobom jak Pani Magdalena Rożek, starszy bibliotekarz w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu, biblioteki stają się nowoczesnymi instytucjami kultury, zaangażowanymi w promowanie lokalnych tradycji, dzięki którym małe społeczności zyskują silną tożsamość i pamiętają o swoich korzeniach.

Pani Magda wyróżnia się swoją pasją do popularyzowania wśród dzieci, młodzieży i osób starszych kultury i tradycji Regionu Kozła, którego Zbąszyń jest nieformalną stolicą. Zbąszyńska biblioteka stała się dzięki jej działaniom nietypowym ośrodkiem wiedzy o naszej Małej Ojczyźnie. Swoją pasją do folkloru i ludowej kultury zaraziła innych pracowników biblioteki. Projekty, których autorką jest Pani Magda, zyskują poparcie współpracowników i przełożonych, ponieważ widzimy, że te działania są autentyczne, wypływają ze szczerej potrzeby dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim, trafiają w potrzeby czytelników i tych, którzy zbąszyńskiej biblioteki dotychczas nie zauważali. Na warsztaty, które organizuje w bibliotece Pani Magda, zawsze jest wielu chętnych. Dzięki jej działaniom możemy pokazywać mieszkańcom Regionu Kozła i turystom, że kontakt z kulturą tradycyjną zawsze jest inspirujący, jest świetną zabawą dla dużych i małych.

To dzięki jej zaangażowaniu nasza biblioteka wzbogaciła się o najlepsze wydawnictwa dla małych i młodych czytelników, a teraz także systematycznie wspiera działania lokalnych instytucji i nieformalnych organizacji w popularyzowaniu obyczajów i tradycji Regionu Kozła.

 

(tekst: arg)

Lokalizacja wydarzenia

Pokaż trasę

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.