Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

Nie spieprzyli repertuaru Mistrza

Organizatorzy:

Gminny Ośrodek Kultury Sezam

Kiedy:

28.10.2017

Gdzie: ul. Poznańska 96
62-080 Tarnowo Podgórne

Data publikacji: 2017-11-13 11:43:09

Kategoria

Muzyka

Tagi

koncert Wojciech Młynarski

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

– W wieku 10 lat po raz pierwszy usłyszałem „Szajbę” w wykonaniu Wojciecha Młynarskiego. Jego twórczość towarzyszy mi przez kolejnych ponad 50 lat. Moje życie bez Młynarskiego byłoby kompletnie stracone. Byłoby nędzne. – To tylko jedna z emocjonalnych refleksji Piotra Machalicy na temat jego Mistrza i Przyjaciela. W sobotę, 28 października popularny aktor zaprezentował recital „Mój ulubiony Młynarski” w Centrum Kultury Przeźmierowo.

Jak przyznał P. Machalica, początkowo chciał zatytułować ten program „Mój ukochany Młynarski”. Od pierwszych minut dało się wyczuć emocjonalny związek aktora nie tylko z repertuarem, który śpiewał „od zawsze”, ale i z jego twórcą, który odszedł od nas 15 marca 2017.

Nie był to jednak wyłącznie melancholijny wieczór wspominkowy. Chwile refleksji przeplatały się z zabawnymi anegdotami z życia Młynarskiego oraz z inteligentnym dowcipem zawartym w jego wierszach. Bo Machalica, mimo formuły koncertu, zdecydował się także wykorzystać aktorskie umiejętności i z dużym wyczuciem słowa recytował m. in. „Smutne miasteczko” i „W razie czego przypomnijcie sobie Zdzisia”.

Tego wieczoru najważniejsze były jednak piosenki. Charakterystyczny, niski i lekko zachrypnięty, głos P. Machalicy wydaje się być stworzony do utworów Młynarskiego. Na duże brawa zasłużył też towarzyszący aktorowi zespół. Aranżacje przygotowane przez gitarzystę Michała Walczaka okazały się oszczędne, ale bardzo dojrzałe. Wraz z drugim gitarzystą Krzysztofem Niedźwiedzkim oraz Pawłem Surmanem, który grał na trąbce, akordeonie i instrumentach perkusyjnych, prowadzili słuchaczy od jazzu przez bluesa, reggae i rocka do tanga. Partie instrumentalne, zagrane bez zarzutu, rzadko wysuwały się na pierwszy plan. Także P. Machalica nie szarżował i nie próbował silić się na robienie show. Najważniejsze były dowcipy, metafory, przemyślenia i obserwacje zawarte w tekstach Młynarskiego.

Brak efekciarstwa zauważyć można było także w doborze utworów. Zabrakło kilku znanych wszystkim przebojów (przykładowo melodia „Jesteśmy na wczasach” została tylko zasygnalizowana w solówce na trąbce). Pojawiło się natomiast kilka utworów mniej znanych, może nawet nieco zapomnianych. Spośród tysięcy tekstów Młynarskiego jest w czym wybierać, a selekcja była bardzo osobista i przemyślana. Usłyszeliśmy kompozycję Wojciecha Młynarskiego „Podchodzą mnie wolne numery”, utwory, które przetłumaczył („Idź swoją drogą”, „Trąbeczka” i „Blue Tango”), a także kilkanaście piosenek, do których napisałteksty; wśród nich: „Tango desperado”, „Moje ulubione drzewo”, „Daj des”, czy „Nie ma jak u mamy”. Na bis zespół wykonał „Jeszcze w zielone gramy”, a po owacjach na stojąco, – hymn „Róbmy swoje”.

„Mój ukochany Młynarski” to koncert wykonany z dużą klasą i wyczuciem, swoisty hołd oddany temu twórcy. Wszyscy artyści świadomie powstrzymali się od wykonawczych fajerwerków. Byłyby one zupełnie niepotrzebne. Może wzięli do siebie tekst piosenki „Co by tu jeszcze?”, której zresztą zabrakło, i postanowili, mając tyle twórczych pomysłów, tyle zdolności nie spieprzyć tego repertuaru. Zdecydowanie im się to udało.

Jarek Krawczyk

Lokalizacja wydarzenia

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.