Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

Niezwykła wystawa - ekslibrisy Jana Pawła II z kolekcji Józefa Zdunka

Organizatorzy:

Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera

Kiedy:

25.10.2018

Gdzie: ul. Benicka 9
63-700 Krotoszyn

Data publikacji: 2018-11-09 13:04:27

Kategoria

Wystawy

Tagi

wystawa

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

W czwartek 25 października 2018 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbył się wernisaż wystawy Ekslibrisy Jana Pawła II z kolekcji Józefa Zdunka, zorganizowanej w 40. rocznicę wyboru Papieża Polaka.

 

Pani Ewa Bukowska – dyrektor biblioteki powitała przybyłych gości wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele doktora Józefa Zdunka, mieszkańcy Krotoszyna, czytelnicy. Józef Zdunek to znany w społeczności lokalnej regionalista, turysta, społecznik, autor licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych, a także autor wierszy i sentencji. Wielką pasją doktora Zdunka jest zbieranie ekslibrisów, których ma w swej kolekcji ok. 6000.  W 2014 r. kolekcjoner przekazał bibliotece zbiór księgoznaków Klemensa Raczaka. W bibliotece odbyło się kilka wystaw ekslibrisów z tej bogatej kolekcji (o różnej tematyce), a pierwsza wystawa ekslibrisów Jana Pawła II odbyła się już w 1998 r. 
16 października 1978 roku o godzinie 18.18 z komina nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Wkrótce świat poznał nowego następcę Świętego Piotra, Papieża z dalekiej Polski.    Zaczęły powstawać ekslibrisy dedykowane Papieżowi Polakowi. W ten sposób wielu artystów polskich i zagranicznych oddało hołd Janowi Pawłowi II. Jak pisze Józef Zdunek w okolicznościowym katalogu wystawy: „Ekslibrisy Jana Pawła II mają wartość dokumentalną – rejestrują fakty oraz oddają klimat i sens wydarzeń papieskiego posłannictwa”.

 

Podczas wystawy Pan Józef Zdunek przybliżył zgromadzonym historię i techniki powstania tych miniaturowych dzieł sztuki.

 

Na wystawie znajduje się 153 ekslibrisy (98 polskich i 55 artystów zagranicznych) wykonanych dla Jana Pawła II.  Wystawę oglądać można do końca listopada, a zwiedzanie ekspozycji ułatwi katalog ze spisem wszystkich pokazanych ekslibrisów.

 

Całość uświetnił występ muzyczny uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie. Po zakończeniu części oficjalnej goście mieli możliwość rozmowy z kolekcjonerem na temat jego pasji.

 

Wiesława Patalas
 

Lokalizacja wydarzenia

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.