Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

"Republika Gosławicka" doceniona w Poznaniu

Organizatorzy:

Koniński Dom Kultury

Kiedy:

07.04.2018

Gdzie: pl. Niepodległości 1
62-510 Konin

Data publikacji: 2018-04-16 10:50:41

Kategoria

Film Konkursy Warsztaty

Tagi

Wielkopolskie Porównania Filmowe

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

Na XXX Wielkopolskich Porównaniach Filmowych, które odbyły się 7 kwietnia w Poznaniu, film dokumentalny „Republika Gosławicka” zrealizowany w AKF „Muza” przez Jana Bobrowskiego i Sebastiana Wałęsę zdobył Nagrodę Główną. Film opowiada bogatą historię Cukrowni „Gosławice” od momentu powstania w 1912 roku, aż do jej zamknięcia w 2008 roku.

Realizacja filmu rozpoczęła się wiosną jeszcze wiosną 2016 roku z inicjatywy Marka Cieślaka, radnego Rady Miasta Konina, latem nakręcono pierwsze zdjęcia, które potem kontynuowano, aż do lutego 2017 roku. Cierpliwie wysłuchano relacji sześciu osób, byłych szefów i pracowników zakładu, którzy opowiedzieli o swojej pracy w cukrowni, o jej specyfice i uwarunkowaniach w latach 70-tych i 80-tych, aż do przekształceń systemowych  po 1989 roku. Warstwę historyczną uzupełnił komentarz napisany przez Andrzeja Duszę.

Jednocześnie poszukiwano materiałów archiwalnych, fotografii, dokumentów, map. Nieoceniony wkład w zgromadzenie ikonografii wnieśli byli pracownicy Cukrowni „Gosławice”, Lech Grabowski i Józef Olczak, którzy z pieczołowitością zachowali stare kroniki, zdjęcia. Dzięki kronikarskiej pasji Lecha Grabowskiego można było też wykorzystać cenne taśmy VHS, na których zarejestrowano ostatnią kampanię cukrowniczą w Gosławicach i wyburzenie komina fabryki.

 W okresie przygotowawczym i zdjęciowym realizacja filmu była pracą zbiorową AKF „Muza”, natomiast trud montażu wzięli na swoje barki dwaj realizatorzy; Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Ich praca nie skończyła się wcale 18 października 2017 roku, w dniu premiery pełnej, prawie 50-min. wersji filmu. Aby poprawić strukturę tego działa, usunąć pewne błędy techniczne, a przede wszystkim „przyciąć” metraż do wymogów wielu konkursów filmowych, stworzone dwie skrócone wersje filmu, 35 minutową i 28 minutową.

Od pięciu lat Wielkopolskie Porównania Filmowe są nie tylko konkursem filmów amatorskich, ale są też warsztatami, na których jurorzy wnikliwie analizują poszczególne filmy, oceniają je pod wieloma aspektami; scenariusza, zdjęć, montażu, montażu, gry aktorskiej, muzyki. W dyskusjach o obejrzanych filmach biorą też udział autorzy i widzowie. W tym roku, do omówień warsztatowych zakwalifikowano 13 filmów amatorskich, fabularnych, dokumentalnych i animowanych, a oceniała je komisja w składzie: Mariusz Palej – reżyser i operator i Magdalena Nieć – aktorka i scenarzystka. W swojej pracy wykazali się nie tylko zawodowymi kompetencjami i wnikliwością,  ale też wielką empatią, chwaląc autorów za wrażliwość i zachęcając ich do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Omawiając „Republikę Gosławicką” jurorzy docenili przede wszystkim wagę i rangę dokumentalnego tematu, jego historyczny wymiar oraz klasyczną, staranną realizację, sympatię i szacunek do przedstawionych bohaterów, bogatą ikonografię. Pochwały zebrał też Szymon Piotrowski, kompozytor, którego muzyka udanie dopełniała emocjonalną wymowę filmu.

Wielkopolskie Porównania Filmowe organizowane są przez wciąż pełen pasji duet z dwóch poznańskich instytucji kultury, Janusza Piwowarskiego z Centrum Kultury „Zamek” i Władysława Nielipińskiego z  Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Moś

Lokalizacja wydarzenia

Pokaż trasę

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.