Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

Spotkanie z Ewą Andrysiak i Henryką Karolewską, autorkami książki "Felicja Łączkowska (1859 - 1932): nauczycielka i działaczka społeczna" - z serii "Kaliszanie"

Organizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka

Kiedy:

04.12.2018

Gdzie: ul. Łazienna 6
62-800 Kalisz

Data publikacji: 2018-12-13 09:50:52

Kategoria

Literatura

Tagi

spotkanie autorskie

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

W czytelni Biblioteki Głównej odbyła się promocja kolejnego tomu serii „Kaliszanie”, którego bohaterką po raz pierwszy jest kobieta. Felicja Łączkowska, bo o niej mowa, to zasłużona kaliska nauczycielka żyjąca na przełomie XIX i XX wieku.

Autorkami książki są: Ewa Andrysiak – profesor Uniwersytetu Łódzkiego, bibliolog, regionalistka, wiceprezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu, oraz Henryka Karolewska – nauczyciel bibliotekarz, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu.

Prelegentki wyjaśniły rozbieżności co do daty urodzenia Łączkowskiej. Poruszyły m.in. takie zagadnienia jak: edukacja i wpływ tego okresu na dalsze losy bohaterki, jej udział w piątkach literackich oraz liczne przykłady aktywności w życiu kulturalnym Kalisza. Felicja Łączkowska to także publicystka. Szczególną działalnością było prowadzone przez nią tajne nauczanie, które w czasach zaborów groziło grzywną lub aresztem. Na prezentacji goście obejrzeli nie tylko archiwalne zdjęcia, ale i przykłady dotychczasowych form upamiętnienia postaci nauczycielki, także w literaturze.

Seria „Kaliszanie” liczy aktualnie 16 tomów i ukazuje się dzięki Kaliskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. Wszystkie pozycje można oczywiście wypożyczyć w bibliotece. Najbliższe plany wydawnicze, jak poinformował prof. Krzysztof Walczak, obejmują tomy poświęcone Tadeuszowi Kulisiewiczowi i Pawłowi Rybnikowowi.

Tekst: Marcin Galant

Lokalizacja wydarzenia

Podobne wydarzenia

Podobne w Twojej okolicy

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.