Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

Uczyli się krytycznego myślenia

Organizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka

Kiedy:

23.03.2018

Gdzie: ul. Dworcowa 5
62-700 Turek

Data publikacji: 2018-03-29 12:53:35

Kategoria

Inne

Tagi

Tydzień z Internetem

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news?) Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy V „a” ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz seniorzy, którzy wzięli udział w warsztacie „Wiadomości ze świata”.

Wielopokoleniowe spotkanie odbyło się 23 marca 2018 roku w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło: krytyczne myślenie. Inicjatywa ta już od siedmiu lat zachęca do odkrywania potencjału Internetu i korzystania z możliwości, jakie dają nowe technologie.

Na uczniów i seniorów czekała… gra. Uczestnicy musieli wcielić się w rolę reporterów i reporterek odpowiedzialnych za rubrykę popularnego serwisu internetowego „Wiadomości ze świata”.

Dziennikarskie drużyny otrzymały do wykonania cztery zadania, dzięki którym mogły lepiej przygotować materiały do swojego serwisu. Były to ćwiczenia ściśle związane z poszukiwaniem informacji w Internecie, ale również zadania graficzne. Najcięższa do wykonania okazała się ocena przygotowanych zdjęć miast sfotografowanych nocą. Były to fotografie wielkich afrykańskich metropolii, tymczasem młodzież była przekonana, że są to miasta w państwach wysoko rozwiniętych, dlatego też najczęściej padały takie nazwy kontynentów jak Ameryka Północna, czy Europa. Zadanie pokazało, jak często kierujemy się w swoich ocenach stereotypami, nie oceniamy informacji z kilku perspektyw i nie sprawdzamy ich wiarygodności.

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już 900 000 osób. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.

Opiekunem grupy uczniów, którzy wzięli udział w turkowskiej odsłonie akcji był Zbigniew Pawlak, zaś warsztaty przygotował bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku Marcin Michalak.

 

Materiał prasowy MBP w Turku

Lokalizacja wydarzenia

Pokaż trasę

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.