Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

Wernisaż wystawy „W kaliskim atelier fotograficznym”

Organizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka

Kiedy:

20.06.2018

Gdzie: ul. Łazienna 6
62-800 Kalisz

Data publikacji: 2018-07-09 11:34:21

Kategoria

Fotografia Wystawy

Tagi

wystawa

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

Historia kaliskiej fotografii sięga I połowy XIX w. i wiąże się z postacią malarza oraz dagerotypisty Teodora Willnowa, który w latach 40-tych XIX w. w lokalu przy ul. Wrocławskiej urządził swoje atelier robiąc wszelkie portrety nadzwyczaj podobne metodą pana Daguera uzupełniane własnym kunsztem.

Po nim w grodzie nad Prosną pojawiali się kolejni pasjonaci camera obscura. Około 1870 r. z Białegostoku przybył do Kalisza Jan Wilhelm Diehl, z zawodu mydlarz i gorzelnik, a także pracownik kantorów telegraficznych. W wolnych chwilach Diehl zajmował się... fotografią. Z czasu jego pobytu zachował się zbiór kilkunastu zdjęć wykonanych techniką mokrego kolodionu prezentujących m.in. budynek Trybunału, więzienie na przedmieściu Tyniec, folusz braci Repphan, kościoły św. Józefa, św. Mikołaja, Bernardynów oraz Reformatów, a także odwach oraz strzelnicę nad rzeką Prosną. Znajdujący się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu „Album de Kalisch” autorstwa Diehla zawiera jedne z najstarszych znanych fotografii XIX-wiecznego Kalisza.

Nieco wcześniej, bo już w latach 60. XIX w. pod numerem 25 w Rynku, a od 1871 r. przy ul. Wrocławskiej działał zakład Samuela Fingerhuta, który swoim klientom oferował szeroką gamę usług m.in. zdejmowanie grup, pojedynczych osób oraz kopii z obrazów wykonywanych każdorazowo jak zapewniał właściciel z jak największą dokładnością, akuratnością i dobrocią równającą się fotografom najlepszym. W latach 1871-1872 Fingerhut miał również wykonać album zawierający widoki Kalisza niestety nie jest on szerzej znany. Po śmierci Samuela zakład przejął jego syn Jakub, który mocno unowocześnił atelier, co odnotowała miejscowa prasa podkreślając, że prace Fingerhuta śmiało mogą konkurować z tymi wykonywanymi w Warszawie.

Równie dużą renomą co poprzednicy cieszył się zakład Gustawa Ekerta, działający przy ul. Mariańskiej, którego właściciel szlifował swoje umiejętności pod okiem najlepszych europejskich fotografów, o czym informował na łamach kaliskiej prasy swoich klientów, a także filia warszawskiej firmy Kloch & Dutkiewicz działająca sezonowo w Kaliszu na przełomie lat 60. i 70. XIX w. Po tym jak Ferdynand Kloch wycofał się ze spółki, a Melecjusz Dutkiewicz wyjechał do Monachium zakład przejął Stanisław Zewald, u którego władze miasta zamówiły dwadzieścia tablic z widokami Kalisza wydanymi następnie w formie albumu. Wśród uwiecznionych obiektów znajdowały się m.in. gmach Rządu Gubernialnego, plac św. Józefa, ulica Warszawska, a także park. Niestety wraz ze śmiercią autora album zaginął.

W 1891 r. do Kalisza przeniósł się Wincenty Boretti uruchamiając w charakterystycznym budynku z półokrągłą werandą przy ul. Niecałej 12 Warszawski Zakład Fotograficzny Wincentego Boretti. Był to jeden z najbardziej znanych ówczesnych fotografów. W czasie swojego pobytu w grodzie nad Prosną wykonał dziesiątki zdjęć oraz portretów, zarówno miasta jak i jego mieszkańców. Ciesząc się zaufaniem i sympatią kaliszan wkrótce uruchomił dwa kolejne atelier Fotografia Artystyczna W. Boretti przy pl. św. Józefa 10 oraz Dyzma przy ul. Warszawskiej 17. Swoje zdjęcia sygnował m.in. rodzinnym herbem oraz wizerunkiem medalu zdobytego na wystawie w Moskwie w 1882 r. Dla miasta Boretti zasłużył się także jako społecznik wspierając szereg towarzystw m.in. Towarzystwo Wzajemnego Kredytu oraz Towarzystwo Cyklistów.

Po zakończeniu I wojny światowej atelier przy ul. Niecałej przejął Dawid Engel, równie znany i szanowany fotograf, który uwiecznił m.in. wizytę Józefa Piłsudskiego w Kaliszu w 1927 r. W styczniu 1884 r. przy alei Józefiny, w bliskim sąsiedztwie parku, zakład fotograficzny uruchomiła Anna Iłowiecka. Chcąc być konkurencyjną oferowała swoim klientom nie tylko zdjęcia momentalne wykonane najnowszym sposobem na emulsji, ale również usługi biegłego we wszystkich pracach retuszera wprost po akademii w Lipsku. Iłowiecka z czasem weszła w spółkę z M. Raczyńskim uruchamiając Zakład Artystyczno-Fotograficzny. Z wykonanych w nim zdjęć w formacie carte de visite spoglądają zacne matrony, eleganccy panowie w surdutach, a także uczniowie i pensjonarki – dziś to niestety w większości anonimowe postacie.

W XIX w. fotografią w Kaliszu parali się również m.in. H. Hübner, S. Bette, F. Sattler, Emma Müller, W. Makowiecki oraz Stanisław Henryk Bibrich. W okresie dwudziestolecia międzywojennego kaliszanie niemniej chętnie uwieczniali wizerunki swoje i swoich bliskich, jak również ważne w ich życiu momenty. Korzystali w tym zakresie m.in. z usług Zakładu Fotograficznego A. Banaszkiewicza, Salonu Sztuki Fotograficznej J. Jackowskiego, Salonu Artystyczno-Fotograficznego H. Rajskiego, Zakładu Fotograficznego „Photon”, Zakładu Artystyczno-Fotograficznego Bolesława Szulca, Foto „Polański”, „IRA”, Agencji-Zakładu Fotograficznego „Engel”. Własnym atelier dysponowała również V Drużyna Harcerska im. H. Dąbrowskiego.

Zainaugurowana uroczyście 20 czerwca 2018 r. wystawa „W kaliskim atelier fotograficznym” stanowi próbę pokazania dorobku wzmiankowanych wyżej zakładów. To nie tylko kolejne źródło do ich działalności, ale również materiał będący świadectwem minionej epoki. Z zachowanych zdjęć spoglądają na nas nie tylko mieszkańcy Kalisza, ale także goszczący w grodzie nad Prosną członkowie ich rodzin, krewni oraz przyjaciele. Niestety poza kilkoma wyjątkami są to w większości postacie anonimowe.

Za udostępnienie prywatnych zbiorów dziękujemy Zofii Mieszczańskiej-Borowiak, Marii Kubackiej-Gorweckiej, Annie Katarzynie Raczko oraz Mieczysławowi Zarembie.

 

Wystawa będzie dostępna do 31 sierpnia 2018 r. w wypożyczalni Biblioteki Głównej.

 

Tekst: Monika Sobczak-Waliś

Opracowanie graficzne: Arkadiusz Błaszczyk

 

Materiał opracowano na podstawie informacji oraz anonsów prasowych z "Kaliszanina" (1871-1892) i "Gazety Kaliskiej"(1893-1939), a także zasobów Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Lokalizacja wydarzenia

Pokaż trasę

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.