Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

Wiele twarzy polskiej wsi w literaturze współczesnej

Organizatorzy:

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Kiedy:

24.04.2018

Gdzie: ul. Staszica 12a
62-200 Gniezno

Data publikacji: 2018-05-02 15:59:53

Kategoria

Literatura

Tagi

Klub Dyskusji o Książce

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

"Konopielka" Edwarda Redlińskiego to książka, która z pewnością obala mit „wsi spokojnej, wsi wesołej”. Chłopi będący zbiorowym bohaterem tej powieści są bardzo ubodzy, konserwatywni i niezwykle nieufni wobec każdej innowacji. Nie szukają żadnych sposobów, by poprawić swój los, a wszystkie nieszczęścia traktują jako nieodłączną część żywota. Czy jednak jest to obraz bardziej autentyczny, od tego przedstawionego na przykład w „Chłopach” czy w prozie Myśliwskiego? A może cała książka jest celowo przerysowana, tak by czytelnik poczuł niechęć do takiego sposobu życia?

Właśnie tak kwestia najbardziej podzieliła uczestników kwietniowego spotkania Klubu Dyskusji o Książce. Część z nich uważała, że tak naprawdę nie wygląda polska wieś, a cała książka jest satyrą tak skonstruowaną, by czytelnik kibicował postępowi i cywilizacji, przed którą wzbraniają się chłopi. Jednak wielu dysputantów twierdziło, że ta wersja wsi bliska jest rzeczywistości i to niekoniecznie tej już minionej. Pojawiły się też argumenty, że każdy ma prawo żyć swoim własnym rytmem i niekoniecznie musi być zwolennikiem postępu, który przynosi zarówno dobre, jak i złe rzeczy.

Zgodnie stwierdzono jednak, że siłą tej książki nie jest jej sposób napisania czy głębia przekazu, ale właśnie fakt, iż potrafi ona zmusić do długich i bardzo ciekawych dyskusji.

 

Lokalizacja wydarzenia

Pokaż trasę

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.