Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

"Zakazane książki" – spotkanie z Dariuszem Rekoszem

Organizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka

Kiedy:

01.02.2018

Gdzie: ul. Łazienna 6
62-800 Kalisz

Data publikacji: 2018-02-12 11:34:05

Kategoria

Literatura

Tagi

zakazane książki

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

Dariusz Rekosz to pisarz i animator kultury, z wykształcenia informatyk. Czytelnicy mogą kojarzyć naszego gościa ze spotkań z Bronisławem Cieślakiem i Marianem Dziędzielem. Tym razem to on wystąpił w roli głównej.

Zakazane książki to zagadnienie znane nie od dziś, choć również w obecnych czasach temat pozostaje aktualny. W naszej części Europy cenzura kojarzy się z ustrojem panującym do przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku, ale i obecnie zdarza się usuwanie niewygodnych patronów ulic, w tym pisarzy.

Tymczasem w krajach, które nam wydają się wolne od ograniczania wolności słowa, również nie wszystko można było wydawać. Przyczyny utrudniania dostępu do pewnych książek mogą być różne: obyczajowe, polityczne, ideologiczne, religijne, oskarżenia o wulgarny język. Zdarza się, że dziś wywołują uśmiech. Wśród „niepoprawnych” tytułów znajdowały się nie tylko „Lolita” czy „Mein Kampf”, ale i „O obrotach sfer niebieskich”, a nawet… „Czerwony Kapturek”, który „zaszkodził” sobie butelką wina.

Dariusz Rekosz przygotował prezentację zawierającą trzydzieści wybranych pozycji, do których dostęp był mocno ograniczony. Problemy mieli tacy autorzy jak Vladimir Nabokov, George Orwell, Jean-Jacques Rousseau, Salman Rushdie i wielu innych. Wymienił kraje, w których dana książka nie mogła się ukazać. Bywało, że musiało minąć wiele czasu, aby dzieło, które wywoływało kiedyś zgorszenie lub obrazę uczuć religijnych, zyskało uznanie.

Cenzura dotyczyła nie tylko beletrystyki, ale i ksiąg naukowych. Polakom najbliższa jest sprawa „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika. Podobne problemy miał Galileo Galilei. Włoch oficjalnie został zrehabilitowany dopiero za pontyfikatu Jana Pawła II.

Marcin Galant

Lokalizacja wydarzenia

Pokaż trasę

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.